Az utóbbi időben rászoktam a süthető gyurmára, így előbb-utóbb kénytelen voltam többfajtát is kipróbálni. Ez részben a Fimo árának volt köszönhető, másrészt ahol általában vásárolok, ott ebből a fajtából már nagyon régóta nem volt fekete színű gyurma, így jobb híján másik márkát voltam kénytelen választani.
Íme egy rövid összefoglaló a különböző fajtákról.
Fimo: ez a legismertebb, és tapasztalataim alapján a legjobb minőségű, de a legdrágább süthető gyurma. A színek külön-külön 58g-os kiszerelésekben kaphatók átlag 500 Ft-ért. Hamar megpuhul a kézmelegtől, de nem válik nagyon zavaróan ragadóssá. A színei élénkek, ráadásul remekül keverhetőek egymással. Én pl nagyon sokáig az alapszínekből, vagyis piros, sárga és kékből kevertem (a fekete és fehéren kívül :-P) mindent. Plusz pont, hogy mindenféle extra változat, pl csillámporos is kapható. Mint a többi gyurma is, kb 30 perc alatt 130C-on égethető.
Cernit: szintén a nagyobb hobby boltokban kapható. A színválaszték itt is elég nagy, 3-500 Ft között láttam eddig, de picit olcsóbb, mitn a Fimo. A színei viszont elég "döglöttek", legalábbis hiányoznak a Fimo-nál megszokott élénk, harsány színek. Az állaga elsőre picit talán túl kemény, de más panaszom ezen kívül nemigen volt rá. :-) Egyébként a cimke szerint égetés után porcelánhatású. Én Fimo-val együtt használtam, és nem tűnt fel, hogy égetés után bármi különbség lenne minőségben. Ja, és a csomagoláson nem találtam meg, hogy hány grammos, de 50 körül lehet ez is.
Aesop: Ezt a kedven hobby nagykereskedésemben szereztem be 180 Ft-os áron (50g). A színválaszték elég pici volt, ráadásul máshol még enm is találkoztam ezzel a márkával. Az állaga alapból kemény, és hosszas kézben melengetés után is hajlamos morzsolódni. Keverni pedig esélytelen más, hamarabb lágyuló gyurmákkal, mert a másik gyurma már rég össze-vissza ragad, ez még mindig nem puhult meg eléggé ahhoz, hogy keverni lehessen. :-/ Viszont keverésen kívül egész korrektül használható.
Remo Hobby süthető gyurma: Ez a már fentebb emlegetett kedvenc hobby nagykerem (ez itt a reklám helye ;-) sajátmárkás terméke. Elég ambvivalens érzések köthetők hozzá, ugyanis baromi olcsó (150 Ft/szín, 50g-os kiszerelésben), vannak nagyon szép színei, viszont vannak lehetetlenül harsányak is. Ilyen pl a neon-barackszín, a neonsárga és a kanárisárga is. A természetben még nemigen futottam össze ilyen színekkel... Ráadásul a gyurmák állaga színenként (vagy csomagonként?) változik. A fehér durvábban morzsolódik, mint az Aesop gyurma, ráadásul égetésnél két alkalommal megbarnult és megrepedt. Persze, ez lehet a sütő hibája is, más alkalommal viszont ugyanazon a hőfokon teljesen normálisan viselkedett. A fotón is látható ciklámen gyurma meg olyan szinten ragad, hogy egyszerűen semmit nem lehet vele kezdeni. Legutóbb már majdnem kidobtam a kukába, aztán megkegyelmeztem, azóta pedig fájó szívvel kerülgetem, de nem merem használni, mert utána órákig takaríthatom, amire rátapadt. :-/ Egyébként ugyanúgy süthető, mint a többi.
A kézmelegtől fajtától függően hol hamarabb, hol lassabban, de előbb-utóbb nagyon megpuhulnak a gyurmák. Odatapad az asztallaphoz, felvakarásnál sérül a kész cucc, nyúlik, és a többi. Én ilyenkor időnként hideg vízzel kezet mosok, az asztallapra (érdemes valami alátétet használni) krémet vagy olajat kenek, hogy ne tapadjon le, ha pedig végképp kezelhetetlenné válik az anyag, szimplán bevágom a mélyhűtőbe. Sajnos az utóbbi is csak ideiglenes megoldás, mert nagyon hamar visszapuhul a melegtől. :-/
Kiegészítés: olajat érdemes az asztalra kenni, de magát a gyurmát nem jó összekenni vele, mert egy idő után már attól fog ragadni meg nyúlni a gyurma. Viszont sima hintőporral bátran meg lehet szórni, hogy ne ragadjon annyira.
Égetni kicsit nyitott sütőajtónál szoktam, időnként forgatom a tárgyakat, Az elején még böködtem is óvatosan, hogy megnézzem, puha-e még, de mindegyik gyurmára jellemző volt, hogy forrón még picit "gumis" az állaga, viszont amint kihül, teljesen megkeményedik. Szóval nem érdemes bedőlni annak, hogy még lehet nyomkodni. :-)
Süthető gyurmából egyébként egészen jópofa dolgokat lehet csinálni. Gyöngyöket, medálokat, fülbevalókat, különböző figurákat, de aki scrapbookozik, az mindenféle pici kiegészítőt gyárthat - már nem tudom hol, de egy magyar blogban láttam leírást scrapbookhoz használható, kiégethető gyurmás, színes gombokról.
Használat után lehet lakkozni, én általában ezt a lépést már kihagyom, mert az élénk színek a lakkozás nélkül is elég feltűnőek, égetés után pedig így is, úgy is strapabíró.
Én mindenesetre ilyeneket gyártok mostanság. :-)

Egyéb, technikai kérdésekre itt találhatsz választ!(lelőhelyek, égetési mód, technikai tudnivalók - mielőtt kommentben kérdezel, feltétlen nézd meg ezt a linket is!!)